חזרה למעלה
הפסיכולוגיה של האופנהקבלו את החידוש הבא - מה שאתם לובשים משפיע באופן משמעותי וישיר על מצב רוחכם ועל חייכם. נשמע הזוי לחלוטין, אבל זה בדיוק מה שטוען ספר חדש העוסק בפסיכולוגיה של האופנה.
 
מתי בפעם האחרונה הרגשתם טוב אחרי שקניתם חולצה או מכנס חדשים? זה קורה לנו כל הזמן, בין שאנו מודעים לכך ובין שלא. אצל אנשים מסוימים זה אפילו הפך לשגרת חיים, בה הם יוצאים ל"מסע קניות" (Shopping Spree) שמשפר להם את מצב הרוח.
 
לבחירות האופנתיות שלנו יש השפעה על נפשנו, כך טוענת הפסיכולוגית ההתנהגותית, פרופ' קארן ג'יי פיין (Karen  J. Pine), בספרה Mind What You Wear: The Psychology of Fashion. זה אולי נשמע מובן מאליו כשחושבים על זה, אבל הפסיכולוגיה הקונבנציונלית כמעט לא התייחסה לאופנה כאל גורם משמעותי בחייו של אדם. הספר החדש אמור למלא את הפערים וליצוק הבנה גדולה יותר על ההשפעות האופנתיות בחיינו.
 
לא רק שהבגדים הנכונים משפרים לנו את מצב הרוח, הם אף תורמים לביטחון העצמי שלנו - ובייחוד אם מדובר במותגים בזול ששמם נישא בפי כל. בגד שמחמיא לתווי הגוף בהחלט מסייע לנו להרגיש מושכים ורצויים, בקרב שני המינים. פיין נותנת דוגמאות למקרים הפוכים, בהם אנשים שאושפזו בבתי חולים עם חלוקים בהירים בעלי פתח אחורי, הרגישו מבוזים וחסרי ישע; או חיילים לובשי מדים המרגישים חלק מעדר חסר ייחודיות, בלי קול משלהם.
 
זה לא אומר שכל בגד שאנו עוטים על עצמנו יכול להשפיע עלינו, אבל רבים הם המקרים בהם זה בהחלט כך. מחשבות, מצבי רוח ואפילו התנהגויות יכולים להשתנות בעקבות פרטי לבוש מסוימים. אם חשבנו שזה קורה רק בעולמם של ילדים – ובעיקר בחג פורים – הרי שלא צריך חג כדי לראות את השפעות האופנה על חייהן של המבוגרים.
 

הצד השני של המטבע

כמו בכל דבר אחר הגורם לנו אושר כתוצאה מתלות מסוימת, גם פה אנו עלולים ליפול לצד השני של הגדר אם לא נקפיד על איזון. המכורים לקניות – Shopaholics – הם אלו שהגיעו למצב בו כבר אינם מסוגלים לחוש שמחת חיים וביטחון עצמי ללא קניות.
 
תחושות הריקנות והערך העצמי הירוד, שולחות אותם למסעות חוזרים ונשנים של קניות מוגזמות, שאינן מצליחות בסופו של דבר למלא את החלל הרגשי, ולכן שוב שולחות אותנו לקניות וכן הלאה. כמו בכל סוג של התמכרות, יש להיזהר לא ליפול לבור הזה, שכן קל מאוד ליפול אליו.
 

טיפים לביגוד שייטיב עם חייכם

פיין נסמכת על מחקרים מתחום הפסיכולוגיה, המראים כי עדיף להשקיע מעט מחשבה וזמן בבחירות האופנתיות שלכם. אל תזרקו על עצמכם סתם משהו; בחרו את הפריטים שגורמים לכם להרגיש טוב ולחייך.
 
הנה כמה טיפים מספרה של פיין:

- ביגוד בגזרה מחמיאה יסייע בשיפור מצב הרוח.
- בגד בצבע אחיד / יחיד גורם לגוף להיראות רזה יותר.
- תכשיטים / אקססוריז דומיננטיים תורמים לתחושת האינדיבידואליות.
- אם תתלבשו כמו הבוס במקום העבודה - תתקדמו מהר יותר בתפקיד.
- בגדים קלילים ומלאי שמחת חיים בצבעיהם יגרמו לכם להיות רגועים וחסרי דאגות.
- אישה הלובשת אדום מגדילה את סיכוייה לקבל הזמנה לדייט.

 
והעיקר - אל תפסיקו לחייך. זה הופך כל בגד ליפה יותר.