חזרה למעלה

מקור בד הג'ינס ומוצאו

 

האבולוציה של הג'ינס ממכרות הפחם למסלולי אופנה

מכנס הג'ינס הוא פריט הלבוש החשוב ביותר במאתיים השנה האחרונות. הג'ינסים שהחלו את דרכם בתור מכנסיים חזקות לעבודה הפכו עם השנים למוצר אופנתי ומבוקש, המגיע בשלל צבעים וגזרות. עדויות לג'ינס הראשון קיימות כבר מהודו של המאה ה-16 והשתמשו בו מלחים שנהגו לחתוך אותו על מנת להתאים את הבד לצרכיהם. הג'ינס המודרני עשוי מבד דנים, בד מיוחד מכותנה שנתפר בשיטת שזירה עם דילוג על שלושה חוטי שתי בצד הקדמי וסטייה אלכסונית בין שורה לשורה. לאחר התפירה הבד נצבע בשלל צבעים. התפירה המיוחדת של הבד היא שמאפשרת את חוזקו. מקור הבד מהעיר הצרפתית נים ומכאן שמו (De Nimes). שמו של הג'ינס הגיע משיבוש שמה של העיר ג'נובה שבאיטליה שהפכה את הג'ינס ללבוש הרשמי של המלחים בצי הגנואי. ההיסטוריה מספרת שכאשר רצו המלחים לכבס את המכנס היו קושרים אותו לאחורי הסירה.

שיפור בהידוק הכיסים

בשנות ה-70 שבמאה ה-19 הג'ינס קיבל את השדרוג החשוב ביותר שלו – הוספת מסמרי נחושת לתהליך תפירת הבד. ג'ייקוב דיוויס היה חייט מסן פרנסיסקו שרכש בדים מסוחר הבדים היהודי לוי שטראוס. שטראוס בעצמו נהג למכור מכנסי ג'ינס מבד דנים עבה לכורי הפחם ששהו באזור בתקופת הבהלה לזהב. לקוחותיו של דיוויס היו אנשי עבודת כפיים גם הם ובמקרים רבים בד המכנסיים היה פשוט נקרע להם, תמיד באותם אזורים. דיוויס חבר ללוי וביחד רשמו פטנט על הוספת מסמרי נחושת למכנסי הג'ינס אותם ייצרו. הפטנט נרשם ב-20 במאי 1873 ונקרא "שיפור בהידוק הכיסים". כך נוצר הג'ינס בצורתו המקורית.

ג'ינסים בעידן המודרני

כיום רוב חברות הבגדים מייצרות ג'ינס. המכנס מזמן אינו משמש אך ורק כמכנס עבודה ולמעשה הוא פריט האופנה הנפוץ ביותר בעולם. חברות רבות שמתמחות בעיצוב מכנסי ג'ינס הפכו עם השנים למותגי על. אצלנו במחסן היבואן אנחנו משווקים מכנסי ג'ינס של חברת העל האיטלקית דיזל ושל חברת הג'ינסים הגדולה בעולם ליויס. מחסן היבואן מתמחה בקניית סחורה מצוינת, במגוון דגמים ומידות, ומציעה את מרכולתה ללקוחותיה במחירים מוזלים משמעותית לעומת היבוא הרשמי.

ההיסטוריה של הג'ינס השוותה לו דימוי של מוצר המקושר עם נעורים ומרדנות. תכונה זו הפכה אותו למבוקש מאוד בקרב רבים, אך גם יצרה לו תדמית של בגד שמתאים לנסיבות מסוימות בלבד. במקומות רבים בעולם הג'ינס נחשב בגד בלתי רשמי שאינו מתאים ללבישה במקומות מכובדים או בטקסים רשמיים. בישראל קוד הלבוש פחות קשיח מאשר במקומות אחרים ולכן שכיח מאוד לראות גם מנהלים בכירים מגיעים לעבודה בג'ינס שמשדר קלילות וחוש אופנה מפותח. השילוב בין ג'ינס אופנתי וחולצת פולו של ארמאני הוא דוגמא מובהקת לסגנון קז'ואל אלגנטי שמכבד את הלובש, ומשדר יוקרה במקביל.